+48731492016 hello@sociends.pl

Współpraca z zespołem marketingowym rodzi wiele szans na poprawienie wyników swojej firmy w zakresie działań. Należy jednak pamiętać, aby przekazać wszystkie niezbędne materiały i informacje. 

Istnieje co najmniej kilka elementów, które zwiększają szansę powodzenia dla projektu i kilka takich, które ją zmniejszają. Pamiętaj o tym, gdy zlecasz działania i zadbaj o to, by maksymalnie wykorzystać potencjał współpracy z zespołem marketingowym. 

A jeżeli interesuje Cię wybór agencji marketingowej i chcesz się dowiedzieć, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę, przejdź do artykułu Adriana pt.: “ Jak wybrać agencję marketingową do współpracy i na co uważać?

Jak rozpocząć współpracę z agencją marketingową?

Pewnie domyślasz się, że na tym etapie bardzo ważne będzie przekazanie materiałów na temat firmy, strategii i dostępów do różnego rodzaju kont. Warto przygotować się do tego wcześniej, aby sam onboarding poszedł bez większych problemów. 

My dbamy o to, aby umówić z przyszłym klientem spotkanie online, na którym przeprowadzamy go przez udzielenie dostępu do każdego wymaganego narzędzia i pliku. Zazwyczaj tego rodzaju spotkanie trwa godzinę. 

Wcześniej wysyłamy na adres mailowy listę dostępów, jakich będziemy potrzebowali. Dzięki temu każdy może się wcześniej przygotować sprawdzając, czy żaden z dostępów mu się nie zapodział. Niestety często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie posiadają dostępu do wszystkich narzędzi (mają je poprzedni wykonawcy). 

To sytuacja, w której pomagamy przedsiębiorcy zebrać wszystkie dostępy w jedno miejsce, odzyskać nad nimi kontrolę, a następnie udzielić nam tych, których potrzebujemy celem realizacji wybranych działań. 

Zazwyczaj są to: 

  • Materiały wykorzystywane w przeszłości (branding, logotyp, szablony, grafiki, zdjęcia i wideo) – Im więcej mamy materiałów graficznych, zdjęć, wideo lub szablonów, tym rozpoczęcie działań (niezależnie od dobranego zakresu) staje się szybsze. 
  • Dostęp do narzędzi reklamowych (zależnie od zakresu współpracy) np. Google Ads, Menedżer reklam Google Ads, TikTok Ads – Zazwyczaj to tutaj pojawiają się wyzwania z udzieleniem dostępu ale za każdym razem przeprowadzamy przez proces i wskazujemy punkt po punkcie każdy element. 
  • Strategia (lub jej elementy) – Wykonana (a najlepiej zweryfikowana) strategia skraca czas potrzebny na znalezienie trafnych komunikatów w poszczególnych reklamach (niezależnie od formatu). Jeżeli nowy klient jeszcze nie dopracował strategii dla swojej marki, tworzymy taką wspólnie.
  • Narzędzia analityczne – Dostęp do Google Analytics, Google Search Console lub innych narzędzi w znacznym stopniu ułatwia mierzenie rentowności poszczególnych działań reklamowych i wprowadzanie zmian w kampaniach marketingowych na podstawie wyników / zauważalnych zmian. 
  • Dostęp do strony lub sklepu (celem wprowadzania kodów i wybranych zmian) – Uzyskanie dostępu do panelu sklepu lub strony ułatwia odpowiednią implementację analityki. Umożliwia nam też wprowadzanie zmian bezpośrednio na sklepie lub stronie (np. w przypadku tworzenia nowych treści). 
  • Analiza konkurencji i Value Proposition – Ogromnie ułatwia pracę i sprawia, że każda osoba z zespołu potrafi przedstawić na różne sposoby określone przewagi danej marki. Dzięki temu każde działanie marketingowe staje oryginalne, kreatywne i zyskuje znacznie większe szanse na sukces. 

Zazwyczaj godzina spotkania online pozwala na przejście po każdym narzędziu i udzielenie odpowiedniego poziomu dostępu. 

Ważne na początku współpracy jest ustalenie celów, monitorowanych wskaźników i sposobu raportowania. Jeżeli jesteś ciekawy, jak to zrobić krok po kroku, zobacz nasz artykuł o prawidłowym sposobie raportowania wyników w marketingu

Dobre praktyki, czyli co warto zrobić 

Wykonaliśmy listę dobrych praktyk, dzięki którym wyciągniesz maksimum możliwości ze współpracy z agencją. Mając na uwadze każdy z punktów Twoje szanse na dobry wynik znacznie się zwiększają.

Przygotowanie dostępów wcześniej –  Skraca czas potrzebny na wdrożenie i pozwala szybciej przystąpić do realizacji celów marketingowych. Jeżeli otrzymasz od nas listę dostępów, postaraj się zdobyć informacje o ich lokalizacji (na którym z Twoich kont są przydzielone, czy niczego Ci nie brakuje). 

Zbiór materiałów graficznych i wideo (z przeszłości) – Przekazanie agencji bogatego zbioru materiałów, z których może korzystać, to solidna podstawa dla tworzenia spójnych i atrakcyjnych kampanii. Jeśli posiadasz archiwum takich materiałów, udostępnienie go zespołowi marketingowemu może znacząco wpłynąć na jakość i spójność realizowanych działań. My udostępniamy zawsze folder online z ograniczonym dostępem, gdzie możesz swobodnie załadować swoje materiały. 

Lista elementów / słów / sformułowań zakazanych – Każda marka ma swoje specyficzne wymagania, także te dotyczące języka komunikacji. Przekazanie agencji listy terminów, które powinny być unikane w komunikacji, pomoże uniknąć nieporozumień i gwarantuje, że wszystkie przekazy będą zgodne z polityką firmy.

Szczerość w rozmowie – Otwarta komunikacja z agencją jest niezbędna. Jasne określenie oczekiwań, możliwości oraz ograniczeń pozwala na efektywniejsze planowanie i realizację działań marketingowych. Ważne jest, aby obie strony miały realistyczne podejście do możliwości realizacji poszczególnych projektów. 

Zaufanie (obustronnie) – Budowanie wzajemnego zaufania między firmą a agencją marketingową jest fundamentem efektywnej współpracy. Umożliwia to agencji swobodę w działaniu i eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami, co może przynieść znaczące korzyści dla Twojej marki. W przypadku, gdy zaufania brakuje, a każde kreatywne działanie wymaga długich przemyśleń, efekty nie będą tak dobre, jak mogłyby być. 

Zapoznanie się z harmonogramem i przesłanymi wytycznymi – Bieżące śledzenie postępów i dostosowywanie się do ustalonych harmonogramów i wytycznych jest kluczowe dla płynności realizacji projektu. Regularne spotkania i raporty pozwolą na szybką reakcję na ewentualne problemy i dostosowanie strategii do zmieniających się okoliczności. Przykładowo udostępnienie przez nas harmonogramu służy wymianie doświadczeń, spostrzeżeń i informacji. Jeżeli klient przez długi czas nie zagląda do harmonogramu i nie udziela informacji zwrotnej, mamy naturalnie mniejsze szanse na wygenerowanie wyników. 

Strategia marki (lub najważniejsze jej elementy) – Posiadanie jasno określonej strategii marki jest nieocenione podczas współpracy z agencją. Pozwala to na lepsze zrozumienie celów firmy i dostosowanie działań marketingowych do ogólnej wizji rozwoju. To klucz do efektywnych działań marketingowych w dłuższej perspektywie, budowania społeczności i wysokich ROAS w porównaniu do konkurencji. 

Oczekiwana rentowność działań na przestrzeni czasu – Ustalenie jasnych celów finansowych i marketingowych na początku współpracy pozwala na skuteczniejsze monitorowanie efektywności realizowanych kampanii i dostosowywanie strategii w odpowiedzi na analizę wyników.

Zaprezentowanie produktów lub usług – Agencja marketingowa znacznie lepiej rozumie produkt, gdy ma okazję go poczuć, zobaczyć lub nawet z niego skorzystać. Realizując kampanie marketingowe dla naszych klientów staramy się jak najbardziej poznać produkt, proces zakupu i wszystkie szczegóły związane z daną branżą. Niekiedy robimy próbne zamówienia lub sami korzystamy z produktów, które promujemy w internecie. Dzięki temu zauważamy szczegóły, które z perspektywy klienta mogą mieć znaczenie. 

 

Unikaj tych elementów, bo wpływają na działania 

Oprócz długiej listy rzeczy, które należy robić, jest druga strona medalu. Sprawdź kilka sytuacji, które mogą sparaliżować skuteczne działania marketingowe niezależnie od tego, z kim są one realizowane. 

Ukrywanie oczekiwań i możliwości klienta – Jasne komunikowanie oczekiwań i możliwości w zakresie produkcji materiałów jest kluczowe dla zaplanowania skutecznych działań. Jeżeli zależy Tobie na konkretnym wyniku w określonym okresie czasu, dobrze jest to zakomunikować. Wtedy agencja marketingowa będzie wiedzieć, jak ocenić swoją własną pracę w stosunku do Twoich oczekiwań. 

Agencja to nie ostatnia deska ratunku, gdy biznes nie idzie – Często problem leży w ofercie, modelu biznesowym, sposobie prezentacji produktu, czy obsłudze klienta, sprzedaży. Jeżeli masz styczność z tego rodzaju sytuacją, inwestowanie jeszcze większych kwot w reklamę płatną mogłoby spowodować większe straty. My staramy się doradzić na poziomie biznesowym, a następnie odpowiednio zaplanować działania marketingowe, aby klient czuł w kieszeni rosnącą rentowność marketingu.

Okopywanie się w swoich pomysłach bez otwartości na nowości – Rozwój i innowacje często wymagają odejścia od utartych ścieżek. Otwartość na nowe pomysły zespołu marketingowego może przynieść nieoczekiwane i pozytywne rezultaty dla Twojej marki.

Micromanagement – Nadmierna kontrola każdego aspektu pracy agencji może ograniczać jej kreatywność i efektywność. Zaufaj ekspertom, których zatrudniasz, i pozwól im na samodzielne działanie. Podobna zasada ma zastosowanie w pracy ze specjalistami zatrudnionymi wewnętrznie w firmie. 

Ignorowanie zadań i zaleceń przy zwiększających się oczekiwaniach – Nie można oczekiwać rosnących wyników bez odpowiedniego zaangażowania i realizacji zaleceń agencji. Współpraca wymaga zaangażowania obu stron. Nasz zespół często rekomenduje rozwiązania w zakresie prezentacji oferty, usprawnień modelu biznesowego, nowych produktów, czy sposobów efektywnej obsługi klienta. Przy odpowiedniej otwartości klienta i szczerej rozmowie jesteśmy w stanie każdego miesiąca podkręcać osiągnięty wynik. Każda strona musi jednak wtedy wykonywać swoje zadania. 

Zobacz wybrane historie naszych klientów. Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o współpracy w zakresie marketingu. Przekonaj się, że reklama może stać się rentowna dla Twojej firmy.